Downloads - 2019

Conference Programme, 

photos, list of companies etc

Silver sponsor

Halliburton_Logo.png

Sponsors

logo_rus_bl_hor.png
ИГТ.png
geoplat.png

Technical program

  • Regional G&G study;

  • New ideas in oil and gas geology;

  • Geological modeling of oil and gas fields;

  • Geophysical exploration and oil and gas well operations;

  • Petrophysical modeling;

  • Seismic technologies;

  • Geophysical equipment and tools;

  • Near Surface geophysics;

  • Geophysical research in ore field exploration;

  • Marine exploration and offshore resource development;

  • Supercomputer technologies in oil and gas industry;

  • Geoinformatics.

Participants of the conference

Terms of participation
For conference participation it’s necessary to fill in Registration form in REGISTRATION section.
If you pass on-line registration you’ll be sent registration confirmation letter to the e-mail indicated in your
registration form.

Important dates

FOR SPEAKERS

May 1st, 2018

Call for Short Abstracts Open 

October, 20, 2018

Deadline for Short Abstracts

November, 6, 2018

Notification about including in the conference program

December, 1st 2018

Preliminary Program Announcement

Deadline for Extended Abstracts

FOR THE PARTICIPANTS OF THE CONFERENCE

April 25, 2018

Registration open

November, 8, 2018

Deadline for preferential registration

January 25, 2019

Deadline for pre-registration

February 4-7, 2019

On-site registration

FOR EXHIBITORS

April 25, 2018

Call for Exhibition Application forms 

August 25, 2018

Deadline for reservation of exhibition space at a reduced price

December, 1st, 2018

Deadline for reservation of exhibition space

Organizers

The International Public Organization Eurasian Geophysical Society (IPO EAGO)
The Association of Research, Development and Business Cooperation in Wireline Services (AIS)
 
The Public Organization Russian Geological Society (ROSGEO)

Program Committee

  • Dmitry Agapitov (IGT (Institute of geotechnologies)

  • Olga Almendinger (RN Exploration )

  • Yuriy Ampilov. (Lomonosov Moscow State University)

  • Pavel Babayants (GNPP “Aerogeophysica”)

  • Vitaliy Baykov (RN-UfaNIPIneft)

  • Alexander Belousov (Gubkin Russian State University of Oil and Gas)

  • Rim Valiullin (AIS)

  • Georgy Gogonenkov (VNIGNI)

  • Sergey Gorbachov (RN Shelf Arktika)

  • Alexander Zhukov (Geophysical Data Systems (GDS))

  • Lyudmila Zolotaya (Lomonosov Moscow State University)

  • Sergey Kashubin (VSEGEI)

  • Igor Kerusov (Lukoil Engineering)

  • Sergey Kostyuchenko (ROSGEO)

  • Vladislav Kuznetsov (Novatek)

  • Evgeniy Kurin (Geolab)

  • Alexander Lavrik (CGE)

  • Vladimir Laptev (NovTek New Technologies LLC)

  • Vener Mamiashev (EAGO, Tiumen chapter)

  • Igor Modin (Lomonosov Moscow State University)

  • Anatoliy Nikishin (Lomonosov Moscow State University)

  • Vladimir Pavlovч (Rosneft)

  • Mikhail Pasechnik (IPO EAGO)

  • Evgeniy Petrov (Rosnedra)

  • Alexander Pogretskiy (Gazprom Geologorazvedka)

  • Victor Posiolov (VNIIOKEANGEOLOGIA)

  • Viacheslav Polovkov (Saint Petersburg University)

  • Mikhail Popov (Halliburton)

  • Konstantin Sobornov (NordWest)

  • Mikhail Spasennykh (Skoltech)

  • Antonona Stupakova (Lomonosov Moscow State University)

  • Sergey Tikhotskiy (The Schmidt Institute of Physics of the Earth of the Russian Academy of Sciences (IPE RAS)

  • Mikhail Tokarev (Lomonosov Moscow State University)

  • Evgeniy Farrakhov (ROSGEO)

  • Sergey Fedotov (Geosignal)

  • Leonid Chesalov (MGRI-RSGPU)

  • Anatoliy Cherepovskiy (NewTech Services)

  • Alexander Shumilov (EAGO Perm Chapter)

  • Rustam Shakirov (Perfotech)

  • Andrey Yakovlev (NordWest)

Media partner